Besėkliai abūzai
Besėkliai arbūzai populiarėja, nes tiek jų sėklos, tiek subrendę arbūzai tampa vis labiau prieinami. Šie arbūzai turi puikų skonį ir gerą atsparumą ligoms. Dėl geros, storos žievės jie atsparūs transportavimui. Besėklių arbūzų galiojimo laikas gali būti ilgesnis nei standartinių arbūzų. Kadangi šiuose arbūzuose yra mažai sėklų arba jų visai nėra, todėl jie lėčiau įgauna miltingą tekstūrą arba pernoksta. Derlius yra geras, panašus į kitus 4 – 8 kilogramus sveriančius arbūzus.
Norint suprasti, kaip sukuriami besėkliai arbūzai, reikia žinoti tam tikrus genetinius niuansus.
Standartinės arbūzų veislės yra diploidinės ir turi du chromosomų rinkinius (kievienoje ląstelėje po 2 chromosomas). Sėklos skirtos užauginti besėklių arbūzų sėklas yra tetraploidinės ir turi 4 chromosomų rinkinius (kievienoje ląstelėje po 4 chromosomas). Kai tetraploidinis arbūzo žiedas apdulkinamas paprasto diploidinio arbūzo žiedadulkėmis, iš jo užaugusio arbūzo sėkla bus triploidinė turinti tris chromosomų rinkinius (kievienoje ląstelėje po 3 chromosomas). Augalai su nelyginiu chromosomų skaičiumi yra sterilūs, nes reprodukcijos metu chromosomos turi sutapti poromis. Tai reiškia, kad triploidiniai augalai negali gaminti žiedadulkių ar sėklų.
Taigi apdulkintas tetraploidinis arbūzo žiedas išaugs į arbūzą su įprastomis sėklomis, o kiekvienoje sėkloje bus gyvybė, ir ji galės augti, tačiau negalės užauginti sėklų. Vietoje to, kur turėjo būti sėklos, pamatysite mažas baltas dėmeles arba tarpus.
Tetraploidinės tėvų linijos išlaikymas ir yra sunkiausia triploidinio arbūzo sėklos gamybos dalis.
Triploidinės sėklos daigumas nėra toks geras kaip standartinių veislių net ir geriausiomis sąlygomis. Užsakant sėklas ir planuojant juos auginti į tai reikėtų atsižvelgti.
Štai keletas patarimų, kurie padės užtikrinti sėkmingą besėklių arbūzų auginimą:
• Arbūzams dygstant reikia daugiau deguonies nei daugeliui kitų sėklų, todėl tinkamai aeracijai naudokite lengvą substrato mišinį.
• Yra nustatyta, kad besėkliai arbūzai yra dar jautresni dirvožemio prisotinimui nei įprastos arbūzų sėklos, todėl labai svarbu neperlaistyti.
• Galima įpjauti suapvalintą storesnės triploidinės sėklos galą (toliau nuo embriono), kad padidintumėte vandens įsisavinimą ir paspartintumėte sėklų daigumą.
• Arbūzas be sėklų turėtų būti daiginamas 30 °C temperatūroje, kol išdygs bent 30–40 procentų daigų. Po sudygimo reikia sumažinti dirvožemio temperatūrą nuo 30 °C iki 22 ° C – 27 °C.
• Į lauką daigus persodinti maždaug po trijų ar keturių savaičių. Daigai turi turėti du ar tris tikrus lapus. Senesni daigai patiria didelį persodinimo šoką.
• Besėkliai kaip ir visi arbūzai yra labai jautrūs šalnoms ir kitoms stresinėms sąlygoms. Todėl ankstyvas daiginimas ir persodinimas gali nepasiteisinti. Tačiau įsitvirtinus, triploidinių arbūzų daigai pasižymi energingu vegetatyviniu augimu.
• Šiek tiek papildomos priežiūros padeda užtikrinti ankstyvą derlių ir kokybę. Planuokite persodinimą į lauką, kai dirvožemio temperatūra vidutiniškai siekia 18 °C. Nepersodinkite daigų anksčiau nei gegužės pabaigoje.
• Streso sąlygomis net „besėkliame” arbūze gali išsivystyti kietos juodos sėklos.
• Arbūzai niekada neturėtų patirti vandens trūkumo, nes gali sumažėti derlius.
• Kaip jau minėjome besėkliai abrbūzai yra triploidai ir savaime nebrandina sėklų, jie yra sterilūs. Todėl apdulkinimui reikalinga standartinė diploidinė veislė. Paprastai parenkama veislė, kurios brandumas yra panašus arba ankstesnis negu besėklio arbūzo, tačiau turi skirtingą žievės spalvą ar raštą, kad būtų paprasčiau arbūzų lauke atrinkti besėklius arbūzus. Apdulkintojų veislę galima persodinti arba sėti tiesiai į lauką viena ar dviem savaitėmis anksčiau nei besėklių veislę, kad būtų užtikrintas pakankamas aprūpinimas žiedadulkėmis. Dviems ar trims triploidinio arbūzo daigams užtenka vieno apdulkininmui skirto arbūzo daigo. Tyrimai rodo, kad nebrangios apdulkintojų veislės buvo tokios pat veiksmingos kaip ir brangesnės apdulkintojų veislės.
• Tinkamas bičių aktyvumas yra labai svarbus sėkmingam apdulkinimui, todėl idealu, kai šalia arbūzų lauko, laikoma bičių šeima.